PROGRAM ”Stockholm Carnival 2017”

PROGRAM ”Stockholm Carnival 2017”

21.00 Doors open

DJ:s spelar från kl 21.00 i samtliga fyra rum:

• Brazilian Carnival – Main stage
• Soca Room/Caribbean Carnival
• Latin Carnival Room
• Cuban Carnival Room.

Main Stage / Stora scen – Mässhallen (21–03)

22.15  Animação – Renata Dias (Stockholm Carnival Queen 2011) visar de senaste danstegen och moves från Brasilien. En Warm-up-dansworkshop för alla gäster …

22.40  Samba de Souza värmer upp på stora dansgolvet tillsammans med publiken. ”Batucada Warm-Up”.

23.10  Karnevalsparaden / ”Abertura” – Karnevalens artister sluter upp i ett gemensamt karnevalståg genom publikmassorna tillsammans med Karnevalens Drottning Dandan Firmo och Karnevalens Konung Rei Momo Saulo Jr.

23.45  Kröning och invigning – Karnevalens Drottning Dandan Firmo från Rio de Janeiro krönes på stora scenen och karnevalens Konung Rei Momo Saulo Jr öppnar festligheterna på allvar med karnevalens nyckel.

24.00 …  Live: Diggo de Deus & Sátyra Carvallho med slagverksgruppen Filhos do Samba feat. Oldrich (keyboard) och Everart (guitar).
• Sambashow: Viva Brasil
• Sambashow: Passistas Samba de Souza
• Sambashow: Akanni CCD & Guests from Malmö and Gothenburg
• Show Samba-Reggae & Axé: Samba Angels
• Special Guest: Renata Dias
• Capoeirashow: Mestre Chiquinho, Akessi & Adí

ca 01.00 Animação, Show de Passinhos etc… – Dandan Firmo – Carnival Queen 2017

ca 01.15 … Live: Diggo de Deus & Sátyra Carvallho med slagverksgruppen Filhos do Samba feat. Oldrich (keyboard) och Everart (guitar).
• Sambashow: Viva Brasil
• Sambashow: Passistas Samba de Souza
• Sambashow: Akanni CCD & Guests from Malmö and Gothenburg
• Show Samba-Reggae & Axé: Samba Angels
• Sambashow: Lady Bombom e convidados
• Special Guest: Renata Dias

DJ:s Wesley & Friedrichs Le Fox

* * * * * * * 
Soca Room / Caribbean Carnival (21–03)
DJ:s Uncle Eric, Lady Lorraine & Soca Dennis
24.00  Live: Stockholm Steelpans
* * * * * * * 
Cuban Carnival Room (21–03)
DJ Isra (Cuba)
22.30–23.15  Live: Richard Ortega y Suena Cubano
Line up: Richard Ortega, Raciel Garcés, Simon Montserrat, Janne Bogdan & Ali José Rodriguez
ca 00.30–01.15 Live: Richard Ortega y Suena Cubano
* * * * * * * 
Latin Carnival Room (21–03)
DJ:s L’Flow & Dj Roka (Chile)
Spread the love

Filed Under: featuredInformationNews

About the Author:

RSSComments (0)

Trackback URL

Leave a Reply

Hoppa till verktygsfältet